همین الان ایران مسافران ایستگاه اخبار اجتماعی

همین الان: ایران مسافران ایستگاه اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار ورزشی و نتایج مسابقات نباید سر هر موضوعی با جمع کردن امضاء در امور اجرایی دخالت کنیم ، جمع

اخیرا تعدادی از نمایندگان خواستار توقیف فیلم های «اکسیدان» و «مادر قلب اتمی» شده است و این دو فیلم را مبتذل توصیف کردند. 

نباید سر هر موضوعی با جمع کردن امضاء در امور اجرایی دخالت کنیم ، جمع

جمع آوری امضا در مجلس با ادعای توهین به مسیحیت / عضو کمیسیون فرهنگی: نباید سر هر موضوعی با جمع کردن امضاء در امور اجرایی دخالت کنیم

عبارات مهم : مسیحیت

جمع آوری امضا در مجلس با ادعای توهین به مسیحیت / عضو کمیسیون فرهنگی: نباید سر هر موضوعی با جمع کردن امضاء در امور اجرایی دخالت کنیم / منوچهر محمدی: امیدوارم دوستان سر عقل بیایند وگرنه سکوت نخواهم کرد

اخیرا تعدادی از نمایندگان خواستار توقیف فیلم های «اکسیدان» و «مادر قلب اتمی» شده است و این دو فیلم را مبتذل توصیف کردند.

به گزارش گزینش ؛ فیلم سینمایی «اکسیدان» به کارگردانی حامد محمدی فرزند منوچهر محمدی و «مادر قلب اتمی» به کارگردانی علی احمدزاده پیشتر با موانعی در راه اکران مواجه شده است بودند.

نباید سر هر موضوعی با جمع کردن امضاء در امور اجرایی دخالت کنیم ، جمع

پیش از اعتراض تعدادی از نمایندگان، بسیج دانشجویی یکی از دانشگاه ها در نامه ای به مدیر شرکت سینمایی، یک عینک را جهت صدور پروانه نمایش فیلم «اکسیدان» به او هدیه کردند.

تصمیم جهت اکران یا عدم پخش فیلم ها باید از مجاری قانونی اتخاذ شود نه رفتارهای جنجال برانگیزانه

اخیرا تعدادی از نمایندگان خواستار توقیف فیلم های «اکسیدان» و «مادر قلب اتمی» شده است و این دو فیلم را مبتذل توصیف کردند. 

طیبه سیاوشی شاه عنایتی با اشاره به حواشی پیش آمده در رابطه با پخش فیلم های “مادر قلب اتمی” و “اکسیدان” و نامه نمایندگان در این خصوص گفت: اگرچه اعتقاد دارم بهتر بود فیلمی مانند “مادر قلب اتمی” به علت روایت خاص خود از گروه هنر و تجربه به اکران می رسید ولی مسئله مهم این است که این فیلم ها بعد از گذشتن از مجاری متعدد به مرحله اکران رسیده اند، درواقع امضاء و تایید دستگاه های قانونی و امنیتی و دستگاه های متخصص در پرسشها فرهنگی پای این مجوزها است لذا افراد معترض اعم از آنکه نماینده باشد یا سینماگر یا مردم عادی باید اعتراض خود را به این دستگاه ها رسانده و با کارشناسان هم صحبت شوند نه آنکه با یک بار دیدن فیلم یا بدون تماشای آن یا بدون شنیدن حرف و سخن فیلمساز دست به اقدامی رسانه ای و جنجال برانگیز بزنند.

نماینده مردم تهران، ری، شمرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مسئولان باید با واکنش‌ها خود به مردم و گروه های فکری متفاوت تبعیت از قانون و رساندن اعتراض ارزش از درگاه های قانونی و کارشناسی شده است را یاد بدهند نه آنکه خود با کمترین اطلاع و کمترین تامل و تفکر به دنبال جریانی راه بیفتند.

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس باید مواظبت داشته باشند که سر هر موضوعی با جمع کردن امضاء در امور اجرای دخالت نکنند چراکه قرار است ما ناظر و قانونگذار باشیم، افزود: یک پرسش اساسی مطرح است و آن اینکه جمع کنندگان امضاء جهت توقیف دو فیلم مذکور با کدام کارشناس صحبت کرده اند که نسبت به توضیحات آن ها توجیه نشده و مجبور به جمع کردن امضاء شده است اند؟!

نباید سر هر موضوعی با جمع کردن امضاء در امور اجرایی دخالت کنیم ، جمع

سیاوشی شاه عنایتی با تاکید بر این پرسش که آیا برداشت گروهی مبنی بر اینکه یک فیلم به منافع فرهنگی کشور لطمه وارد می کند را می توان به برداشت تمامی مردم و افراد صاحب نظر تعمیم داد، افزود: از آنجا که عرصه فرهنگ بسیار حساس است باید در این عرصه کارشناسانه تر، معقول تر، آهسته تر و منطقی تر قدم برداشت تا منافع جمعی جامعه پوشش داده شود.

وی در حالی که اعتقاد است نباید به علت عدم آشنایی خلاقیت را در جامعه قربانی کرد، افزود: اگر فیلم “مادر قلب اتمی” به دین مسیحیت توهین کرده بعد آیا هیچ کدام از بزرگان این دین، نامه ای در اعتراض به آن ننوشته اند؟!

اخیرا تعدادی از نمایندگان خواستار توقیف فیلم های «اکسیدان» و «مادر قلب اتمی» شده است و این دو فیلم را مبتذل توصیف کردند. 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اعتقاد بر اینکه دون شأن نمایندگان مجلس است که ندیده راجع به فیلمی اظهارنظر کرده و تصویر العمل نشان دهند، افزود: ای کاش در این کار عجله نکرده و بعد از اقدام کارشناسانه و دیدن فیلم و شنیدن حرف صاحبان اثر و مسئولان مربوطه تصویر العمل نشان می دادند.

یادداشت رحیمی راجع به جمع آوری امضا جهت توقیف فیلم های اکسیدان و قلب اتمی

نماینده پایتخت کشور عزیزمان ایران ضمن ارائه توضیحاتی راجع به روند تهیه و امضای نامه تعدادی از نمایندگان به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی راجع به توقف اکران دو فیلم «اکسیدان» و «مادر قلب اتمی» تاکید کرد به جای وارونه کردن واقعیات جهت مردم و حاشیه سازی در کشور جهت حل پرسشها کشور تلاش شود.

نباید سر هر موضوعی با جمع کردن امضاء در امور اجرایی دخالت کنیم ، جمع

علیرضا رحیمی در کانال تگرامی اش در مطلبی با عنوان “تحریف حقایق این بار جهت سینما” گفت: جمع کردن امضا از نمایندگان در صحن مجلس امر عادی و بعضاً همراه با حاشیه هایی هست. امضاها علاوه بر طرح های قانونی و تذکرات و سؤال های رسمی نمایندگان، بعضا در قالب نامه به رییس جمهور یا مقامات عالی و بیانیه نمایندگان جمع آوری می شود. انگیزه واقعی جمع کنندگان امضاها و متولیان مهم غالبا در شروع امر آشکار نیست و با کمی درایت و تفحص قابل دسترسی و کشف است.

وی افزود: در حاشیه جلسه علنی چهارشنبه (١٤ تیر) یکی از نمایندگان متنی را در ضدیت با پخش فیلم اکسیدان تهیه کرده بود و با ادعای اینکه در این فیلم به دین مسیحیت اهانت شده، امضا جمع می کرد. از بنده هم درخواست امضا داشت که به او گفتم فیلم را ندیده ام و قضاوتی ندارم و امضا نکردم. در توضیح گفت که بعضی مراجع قم هم ناراحت شده است اند از این اهانت.

رحیمی ادامه داد: همانجا با یکی از متولیان خوشنام سینما تماس گرفتم و توضیحی در باره اکسیدان خواستم، مشخص شد اتفاقا این فیلم در جهت تقریب ادیان تهیه و ساخته شده است هست. توضیحاتی دادند و پیشنهاد کرد با تهیه کننده آن هم صحبتی داشته باشم. به فاصله کمی با آقای منوچهر محمدی تهیه کننده فیلم تماس داشتم، توضیحات بیشتری با جزییات دادند که روشن شد اتفاقا تبلیغ مسیحیت و نمادهای آن مثل کشیش و کلیسا در این فیلم پررنگ و برجسته شده است و به نوعی تبلیغ مسیحیت شده است هست. همین امر یکی از ایرادهای شورای نمایش جهت صدور پروانه پخش بوده هست؛ یعنی نقطه برابر ادعای مطرح شده است در نامه سرگردان در صحن مجلس. در نهایت این نامه با ۱۷ امضا به دفتر وزیر فرهنگ و ارشاد با درخواست توقف اکران ارسال شد.

این نماینده مجلس در ادامه گفت: صرف نظر از اینکه این روزها اولویت های مهم کشور و زندگی مردم چیست و کارها نمایندگان فردی و جمعی رسمی و غیر رسمی چقدر با واقعیت پرسشها و اولویت های مردم و کشور منطبق است این پرسش مطرح است که آیا با وارونه کردن واقعیات جهت مردم و کشور حاشیه سازی می کنیم؟ اگر همین وقت و انرژی صرف حل پرسشها و اولویت ها شود چه میزان ارزش افزوده در اقتصاد و معیشت مردم ایجاد می شود؟

رحیمی افزود: آیا رای مردم جهت حضور ما در حاشیه هاست یا شهامت گام نهادن در متن پرسشها و چاره جویی جهت آنها انتظار مردم امیدوار است؟ اکسیدان نیز مانند بقیه فیلم های زیر تیغ حاشیه به اندازه کافی ادله و مستندات در دفاع از محتوا و قالب و تاثیر بر مخاطب دارد و در این میان (و موارد مشابه) سکوت شرکت سینمایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فضاهای وسیعتری در اختیار حاشیه سازان خواهد گذاشت.

منوچهر محمدی: عده ای تحت تأثیر عوامل پشت پرده، قصدشان ضربه زدن به سینماست/امیدوارم دوستان سر عقل بیایند وگرنه سکوت نخواهم کرد

منوچهر محمدی تهیه کننده «اکسیدان» در گفتگو با «شرق» به صراحت به انتقاد از این نامه نگاری ها پرداخت.

تهيه کننده «اکسيدان» با اشاره به ماجرای پیش آمده جهت «اکسیدان» بیان داشت: يکي از پرسشها جدي سينماي ايران در اين سال ها اين بوده که برخي ها بدون اينکه فيلمي را ديده باشند راجع به آن فيلم قضاوت مي کنند. چون اين آسيبي است که من در مقام تهيه کننده متأسفانه در برخي از فيلم هايم با آن مواجه شده است ام.

وی ادامه داد: البته امروزه همگان مي دانند آن موج کاذب و هيجاني که عليه فيلم «مارمولک» در وقت اکرانش به راه انداختند، باوجود تأييد مقامات بالاي نظام صورت گرفته بود. آنها تصور مي کردند که با چنين هجمه هایی مي توانند حرف خودشان را به کرسي بنشانند. هرچند که توانستند بعد از دو هفته اکران، فيلم را از روي پرده پايين بکشند، ولی تصورشان خام دستانه بود. چون آمارها نشان داد که بسياري از مردم داخل و خارج از کشور بيش از ١٠بار فيلم را تماشا کردند. به همين دليل اولين توصيه جدي ام به عنوان يک آدم دلسوز رسانه اي این است که آقايان بهتر است به عواقب حرف ها و تصميماتشان جدي فکر کنند. دست کم به کلام مولا علي (ع) تأسي کنند که حرف مثل تيري مي ماند که تا زماني که از چله کمان رها نشود، اسير آن هست، ولي به محض اينکه از دهان بيرون بيايد ديگر معلوم نيست که چه عواقبي خواهد داشت.

تهيه کننده «میم مثل مادر» افزود: بنابراين متأسفانه شاهديم که کار به جايي رسيده که اين واکنش‌ها به سنت غيرحسنه اي تبديل شده است که عواقب و تأثيرات بدي گذاشته است که متأسفانه نه تنها در حوزه فرهنگ و هنر، بلکه در حوزه هاي ديگر هم شاهدش هستيم.

محمدی خاطرنشان ساخت: من بشخصه روش و منش و اخلاقم اين است که سعي مي کنم در گام نخست با توضيح و تبيين مسئله اي اگر اطلاعاتي غلط داده شده است را تصحيح کنم. اگر که مؤثر افتاد که خداراشکر وگرنه ديگر در برابر اين بي اخلاقي ها سکوت نخواهم کرد و دردهايي را که در اين سي وچندسال درون خودم ريخته ام علني بيان مي کنم و اميدوارم دوستاني که تحت تأثير جوسازي هايي که نه فرهنگي و نه دلسوزانه، بلکه متأثر از مناسبت هاي سياسي- جناحي هستند سر عقل بيايند و از چنين حرکت هاي ضدفرهنگي ای دست بکشند.

محمدي در پايان خاطرنشان کرد: البته بناست که در روزهاي آتي با نمايندگان امضاکننده نامه و همين طور کميسيون فرهنگي جلساتي برگزار کنم و اميدوارم اين سوءتفاهم با تعاملات سازنده برطرف شود. در غير اين صورت در برابر عده اي که تحت تأثير عوامل پشت پرده قصدشان ضربه زدن به سينما و ناامن کردن آن هست، نه تنها بنده، بلکه جمع کثيري از اهالي سينما ساکت نخواهيم نشست و از حقوق حقه خود و سينما دفاع مي کنيم.

محمدرضا هنرمند: حاشیه های«اکسیدان» سوءتفاهم است

محمدرضا هنرمند گفت: «وقتی تصویر العمل هایی از این جنس را راجع به فیلم «اکسیدان»خواندم به یاد فیلم «دیدار» افتادم که سالها پیش ساختم و مدتی توقیف بود. در این فیلم نیز بعضی دچار سوء تفاهم شده است بودند که به مسیحیت توهین کرده ام و به اصطلاح کاسه داغ تر از آش شده است بودند. در صورتی که تعداد زیادی از همکاران من در این فیلم مسیحی بودند و کارشناس مذهبی داشتم و به هیچ وجه در این فیلم توهینی به مسیحیت اتفاق نیفتاده بود.»

او ادامه داد: «فیلم «اکسیدان» را دیدم و در مورد حواشی که برایش ایجاد شده است هست، می توانم بگویم قطعا حواشی بی ارزشی است و به هیچ وجه توهینی صورت نگرفته هست. همانطور که من در فیلم «دیدار» تاکید کردم که اسامی ارامنه نباشد، در فیلم «اکسیدان» هم دیدم که اشاره ای به ارامنه عزیز ما نشده بود و امیر جعفری در این فیلم به اشتباه به زبان ارمنی حرف میزند. به عقیده من هر آنچه در این مورد حاشیه ساز شده است است یک سوء تفاهم است.»

هنرمند افزود: «در سینمای ما اصولا جهت هر فیلمی حاشیه سازی می شود، چه فیلمی که اسکار بگیرد و چه فیلمی که تلاش دارد فضای مفرحی جهت مخاطبانش ایجاد کند و علت این همه حاشیه سازی را نمی دانم.»

واژه های کلیدی: مسیحیت | اکسیدان | در حاشیه | تهیه کننده | نمایندگان مجلس | اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs