همین الان ایران مسافران ایستگاه اخبار اجتماعی

همین الان: ایران مسافران ایستگاه اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی تخلفات بانک‌ها را گزارش دهید! / بانک مرکزی

در حالی از امروز بانک‌ها مکلف به اجرای بخشنامه بانک مرکزی در رابطه با رعایت سودهای مصوب شورای پول و اعتبار شدند که این بانک ضمن تاکید به الزام شبکه بانکی به رعا

تخلفات بانک‌ها را گزارش دهید! / بانک مرکزی

بانک مرکزی: تخلفات بانک ها را گزارش دهید!

عبارات مهم : مرکزی

در حالی از امروز بانک ها مکلف به اجرای بخشنامه بانک مرکزی در رابطه با رعایت سودهای مصوب شورای پول و اعتبار شدند که این بانک ضمن تاکید به الزام شبکه بانکی به رعایت بخشنامه از مردم خواسته تا در صورت مشاهده تخلفات آن را گزارش کنند.

به گزارش ایسنا، امروز یازدهم شهریورماه بانک ها ملزم به اجرای بخشنامه ای شدند که بر اساس آن باید سود سپرده مدت دار را حداکثر ۱۵ و کوتاه مدت را تا حداکثر ۱۰ درصد پرداخت کنند. البته این مصوبه جدیدی نبوده، آیا که در تیرماه سال گذشته بر اساس توافق بانک ها و تصویب شورای پول و اعتبار قیمت سود سپرده جهت حساب های مدت دار ۱۵ و کوتاه مدت تا ۱۰ درصد کم کردن یافته بود ولی عمدتا بانک ها در اجرای این دستورالعمل انحراف داشتند.

تخلفات بانک‌ها را گزارش دهید! / بانک مرکزی

بر اساس بخشنامه ای که اخیرا بانک مرکزی به بانک ها ابلاغ کرده و از امروز شنبه مورد نیاز الاجراست، بانک ها موظف شده است اند که به طور یکپارچه سودهای مختلفی که به سپرده گذار پرداخت می کردند را بر اساس مصوبه قبلی و در قالب سودهای علی الحساب پرداخت کنند.

در شرایطی نخستین روز اجرای بخشنامه در حال سپری شدن است که حتی با وجود اینکه اعلام شده است بود شرایط رعایت مصوبه سود ایجاد و موانع اجرای آن برطرف شده، ولی مشاهده شد که بعضی بانک ها همچنان سودهای اوج را به حساب های مدت دار پرداخت می کنند. این در حالی است که بانک مرکزی نسبت به این عنوان تصویر العمل نشان داده و در اطلاعیه ای به بانک ها تاکید کرده که باید بخشنامه سود بانکی را به طور دقیق اجرا کنند.

در حالی از امروز بانک‌ها مکلف به اجرای بخشنامه بانک مرکزی در رابطه با رعایت سودهای مصوب شورای پول و اعتبار شدند که این بانک ضمن تاکید به الزام شبکه بانکی به رعا

البته سیاستگذار پولی از مردم نیز خواسته که اگر تخلفی در بانک ها و موسسات اعتباری در اجرای این بخشنامه مشاهده کردند با شماره ۲۹۹۵۴۸۵۵-۰۲۱ تماس گرفته و تخلف را به بانک مرکزی اعلام کنند.

باید یادآور شد که بخشنامه قیمت سود مربوط به پرداخت حداکثری سود تا ۱۵ درصد یا کم شدن قیمت سود در صندوق های سرمایه گذاری و همچنین عدم واریز و برداشت از حساب های مدت دار بوده و از سوی دیگر بانک ها نباید حساب های تازه را با قیمت سود بالاتر باز کنند که تخلف از همه این موارد می تواند منجر به پرداخت سودهای بیش از ۱۵ درصد شود که این می تواند جهت یک سپرده گذار خوشایند باشد تا اینکه تخلف محسوب شده است و آن را گزارش کند. هرچند که اعلام چنین مواردی می تواند در مجموع به رعایت الزامات بانک مرکزی جهت کم کردن سود بانکی انجامیده و در نهایت یکپارچگی بانک ها در این شرایط منجر به اصلاح بعضی ایرادها در ساختار نظام بانکی و همسان سازی سود با شرایط اقتصادی شود.

واژه های کلیدی: مرکزی | مشاهده | سود بانکی | سود سپرده | بانک مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs